İngilizce ve Türkçe olarak obezite ile mücadele konusu altında bir kaç akademik yazısı vardır. İstanbul'da yaşamaktadır.

Burlumbuş Otu Faydaları Neler?

Categories Bitkisel ÜrünlerPosted on
Burlumbuş Otu Faydaları Neler?

Burlumbuş Otu Faydaları Neler?

İnsanoğlunda ortaya çıkabilecek her türlü rahatsızlığın şifası kainattaki bitkilerin içine gizlenmiştir. Son zamanlarda oldukça yaygın olarak kullanılan bitkisel ilaçlar da bunun kanıtı olarak gösterilebilir. İç Anadolu, Doğu Anadolu ve özellikle Orta Toroslar’ın eteklerinde bulunan Karaman ilinin köylerinde yaygın olarak görülen bir bitki vardır. Çiğ ve pişirilerek tüketilen bu soğanlı bitki Burlumbuş’tur. Dağlarda kendiliğinden biten, yetişen bu bitki yöre halkı tarafından toplanmaktadır. Burlumbuş otu faydaları neler ki insanlar toplamaktadır diye düşünülebilir. Şifalı olan Burlumbuş bitkisinin kök ve yapraklarından bir sıvı akmaktadır. Bu sıvının eklem ağrılarını rahatlattığı bilinmektedir. Dünyada Brezilya taraflarında da yetişen bu şifalı otu yöre halkının ağrıyan yerlerine sürerek ağrı kesici mahiyetinde kullandıklarını görmekteyiz.

Eklem Rahatsızlıkları ve Burlumbuş Otu

Doğru şekilde oturup kalkmamak, yanlış hareketler, sağlıklı kullanılmayan eklem yeleri belli bir zaman sonra kişiye rahatsızlık vermektedir. Birçok kişide görülen eklem rahatsızlıklarının ağrısı insanın zor durumlara sokmaktadır. Burlumbuş otu faydaları neler olduğu sorusunun cevabı bu eklem ağrılarını rahatlatması, belli bir süre kullanıldığında ise yıllar içerisinde oluşan ağrının yok olmasıdır. Halk arasında çok faklı hastalıklara da iyi geldiğine inanılmaktadır. Bundan dolayı otun yemeği, salatası yapılarak tüketilmesine özen gösterilmektedir. Ocak ayından Nisan ayının sonlarına kadar dağlardan toplanan bitkinin çeşitli ürünleri firmalar tarafından üretilerek satışa sunulmaktadır. Jel veya yağ olarak üretimi yapılan bitkinin eklem ağrılarının geçmesine yardımcı olduğu kullananlar tarafından onaylanmıştır.

Faydasını Görmek İçin Nasıl Kullanılmalıdır?

Yöre halkı ve bitkisel tedavi uzmanları tarafından mucizevi bitki olarak nitelendirilen Burlumbuş otu yemek, salata gibi çok çeşitli şekillerde tüketilmektedir. Burlumbuş otu faydaları neler ve nasıl kullanılmalıdır konusunda ise ürünün ağrının bulunduğu bölgeye sürülmesi gerekmektedir. Bitkinin özünde bulunan ve ağrı kesici özelliği olan flukaraton maddesinin daha tesirli olmasını sağlayan işlemlerden geçirilen üretilen üründen eklem ağrısının olduğu yere yeterince dökülmelidir. Dökülen ürün dairesel hareketlerle parmak uçları ile yavaşça yedirilmelidir. Burlumbuş otundan üretilen ürünün yavaş, bastırmadan masaj yapılarak sürülmesi çok daha güzel sonuçlar verecektir. Hiçbir yan etkisi bulunmayan ürünleri, hamilelerin, hamilelik riski bulunanların, 18 yaşının altında bulunanların, belli rahatsızlıkları olanların doktor tavsiyesiyle kullanması doğru olacaktır.

 

Hızlı Sipariş Formu
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir