İngilizce ve Türkçe olarak obezite ile mücadele konusu altında bir kaç akademik yazısı vardır. İstanbul'da yaşamaktadır.

Çiğ Köfte Kaç Kalori?

Categories DiyetPosted on

Çiğ Köfte Kaç Kalori?

Aslında çiğ köfte geçmiş zamanlarda yöresel tatlardan birisi olarak kabul görürdü. Fakat son zamanlarda tüm ülkemizde yaygın olarak tüketilen yemekler arasına girmeye başladı. Her köşe başına açılan bir çiğ köfteci bu lezzeti her eve taşıdı. Ve diyet yapanlar tarafından kilosuna dikkat eden kişiler tarafından da çiğ köftenin kaç kalori olduğu merak edilmeye başlandı. 250 gram çiğ köftenin ortalama olarak 450 kalori olduğunu söyleyebiliriz. Çiğ köfteyi sade olarak değil de dürüm olarak tüketmeyi sevenler için de 150 gramlık bir çiğ köfte dürümün 350 kalori olduğunu söyleyebiliriz.

Diyet Yaparken Çiğ Köfte Nasıl Tüketilmeli?

Çiğ köfteyi zengin bir kaloriye sahip kılan içinde bulunan bulgurdur. Bulgurun varlığı çiğ köftenin kalori miktarını çoğaltmaktadır. Çiğ köfte ülkemiz kültürüne göre yeşillikler ile tüketilen bir gıda olarak bilinir. Bu nedenden dolayı çiğ köftenin tüketiminde eğer kişi kilo vermeye çalışıyor ise yeşillik bol ve çiğ köfte az olarak tüketilmelidir.

Kalori hesabı ile kilo veren kişiler bir öğünde sadece bir çiğ köfte dürüm ve bir bardak ayran tükettiklerinde 350 kalori çiğ köfte dürüm 1 bardak ayran 60 kalori toplam 410 kalori alarak öğünlerini tamamlayabilirler. Fakat ara öğünde meyve veya yoğurt yemek zorunda olanlar çiğ köfte dürümün miktarını biraz daha düşürerek tüketebilirler. Porsiyon miktarı iyi ayarlandığında çiğ köftenin kilo yapıcı özelliği bulunmamaktadır.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir