İngilizce ve Türkçe olarak obezite ile mücadele konusu altında bir kaç akademik yazısı vardır. İstanbul'da yaşamaktadır.

El temizliği, el temizliğinin önemi, el temizliği hakkında

Categories Genel, Pratik Bilgiler, Sağlıklı YaşamPosted on

Değerli okur, toplumsal yaşantımızda hergün hareket içerisindeyiz. Bu durum yaşamın temel gerekliliğinden ötürü olduğundan her birey kendine göre yaşamını idam ettirmekle yükümlüdür. İş hayatı, eğitim hayatı gibi pek çok farklı şekilde yaşam devamlılığı sağlanmaktadır.

Gün içerisine pekçok iş ile ilgileniyoruz. Birçok yerle temas ediyoruz, etkileşim içerisinde kalıyoruz. Peki sizce ne kadar hijyenik? Hijyen kelimesinin anlamı toplum için ne ifade ediyor. El sağlığı neden bu kadar önemli inceleyelim.

5 Mayıs Dünya El Hijyen Günü
“Ellerimizi yıkayalım sağlığımızı koruyalım.” sloganı ile her sene düzenli olarak kutlanan el hijyen konusunda bilgi ve farkındalıkların arttırımını sağlamak adına düzenlenmektedir.

Mikroplar, enfeksiyonlar, rahatsızlıklar kolaylıkla el ile bulaşabilir. El hijyeni günlük yaşantıda en fazla kirlenen organımızdır. Bu nedenle el hijyenine çok dikkat edilmesi gerekmektedir. Hastalıkların kazanılması ve hastalıkların yayınlanmasında temel sebeplerden biridir.

El hijyeni nasıl sağlanır
3 çeşitlilik ile el yıkama hijyeni sağlanmaktadır.
Sosyal el yıkama, geçiçi olarak mikroporganizma florası uzaklaştırılır. Minimum 15 saniyedir.

Hijyenik el yıkama, antimikrobiyal sabunlar ile el yıkanması ile el hijyeni sağlanmaktadır. Minimum 15 saniyedir.

Cerrahi el yıkama, Antimikrobiyal sabunlar ve alkol bazlı antiseptiklerle yapılır. Dezenfekte sağlanır, tırnaklar fırçalanır, dirseklere kadar el yıkanır. 3 ile 5 dakika arasında uygulanır.

Sağlıklı günler dileriz.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir