İngilizce ve Türkçe olarak obezite ile mücadele konusu altında bir kaç akademik yazısı vardır. İstanbul'da yaşamaktadır.

Kalori Hesaplama Ağırsağlam

Categories Kilo VermekPosted on

Kalori Hesaplama Ağırsağlam

Vücudumuzun bir günde yaktığı toplam kalori miktarı 3 farklı şeye bağlıdır.  Bunlar;

Aktivite faktörü, Bazal metabolizma hızı, Sporda yaktığımız kalori miktarıdır.

Yani Yakılan kalori =  Aktivite faktörü x Bazal metabolizma hızı x Sporda yaktığımız kalori miktarına eşittir.

Ağır sağlam beslenme piramidi bulunmaktadır. Bu piramit önem ağırlığına göre beslenme programı parçalarını göstermektedir. Bu piramidi ortaya koyan kişi Eric Helms’dir. Bahsettiğimiz piramit aşağıdan yukarıya Kaloriler, Makrolar, Mikro Besin kalitesi ve su, Zamanlama, Supplement şeklinde oluşur.

Supplementten bahsedecek olursak performansınızı arttırmak için beslenme programını destekleyeceğimiz gıdalar diyebiliriz. Kaloriler, besinlerin enerji birimidir. Hepimizin aktivite seviyesi, yaşımız, kilomuza göre değişiklik göstermektedir. Bir beslenme programı hazırlanacaksa en önemlisi kaloriler olur. Makrolar, yediğimiz besinlerin yapı taşı olarak bilinmekte. Karbonhidrat, protein ve yağlar da burada incelenmektedir. Mikrolar ise yediğimiz besinlerin genellikle gram veya miligram ile ifade edilen inorganik veya organik bileşenlerdir. Su ihtiyacımızı, besin değerini, vitamin ve mineralleri iyi bir şekilde inceleyerek ona uygun beslenme programı hazırlanmalıdır.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir