İngilizce ve Türkçe olarak obezite ile mücadele konusu altında bir kaç akademik yazısı vardır. İstanbul'da yaşamaktadır.

Tam Tahıllı Ekmek Kilo Aldırır Mı?

Categories Diyet, Genel, ZayıflamaPosted on

Halk arasında yanlış bir kanı olan kilo verirken öncelikli olarak ekmek tüketimini bırakmak yanlış bir uygulamadır. Bir büyük dilim tam tahıllı ekmekte ortalama olarak 70 kalori bulunmaktadır. Tahıllı olması da vücuda kilo değil enerji vermesini sağlamaktadır. Tok tutucu özelliği ile diyetler de dahil olmak üzere mutlaka tüketilmesi gereken ekmek içeriğinde karbonhidrat, lif, E vitamini, K vitamini, B1 vitamini, B2 vitamini, B3 vitamini, B6 vitamini, folik asit, kalsiyum, demir, magnezyum, fosfor, potasyum, sodyum, çinko, bakır, manganez ve selenyum bulunmaktadır. Tam tahıllı ekmek içeriğinde endosperm, kepek ve ruşeym bulunmaktadır. Tam tahıllı ekmeğin daha sağlıklı bir şekilde kullanılabilmesi için ekşi maya ile yapılan tam tahıllı ekmekler tercih edilmelidir.

Tam tahıllı ekmeğin insan vücuduna büyük bir faydası bulunmaktadır. Tam tahıllı ekmeğin faydaları; sindirim sistemi, kötü kolesterolü engellemesi ve vücuda sağladığı vitamin ve mineral değerlerinin varlığı olarak sayılabilir. Çocuklar da olmak üzere her yaştan kişi tarafından ekmek tüketiminde tercih tam tahıllı ekmekten yana kullanılmaktadır. Zayıflamaya yardımcı bir besin olarak seçilen ekmek ne kadar vitaminli olursa olsun yine de her besin gibi mutlaka ölçülü bir şekilde tüketilmesi gereklidir. Her öğünde kilo vermek isteyen kişiler bir dilimden fazla tüketmemeli, kilo kontrolü uygulaması olmayan kişiler de iki dilimden fazla tüketmemelidir. İnsan vücudu için tam tahıllı ekmeğin zararı yoktur.

 

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir