İngilizce ve Türkçe olarak obezite ile mücadele konusu altında bir kaç akademik yazısı vardır. İstanbul'da yaşamaktadır.

Zeytin Kaç Kalori?

Categories Diyet, Kilo VermekPosted on

Zeytin Kaç Kalori?

100 gram kadar zeytinin kalori değeri 115 kalori kadardır. İçeriğinde yağ barındıran zeytin tüm dünyada şifa dağıtan besin olarak bilinmektedir. Zeytinden zeytin yağı ve zeytin sütü elde edilmektedir. Tok tutma özelliği ve metabolizma hızlandırıcı özelliği ile zeytin zayıflama diyetlerinin hemen hemen hepsinde mutlaka uzman diyetisyenler tarafından tavsiye edilmektedir.

Siyah ve yeşil zeytinin karaciğer temizleme özelliği de bilinmektedir. Her yaştan kişinin güvenli bir şekilde tüketebileceği zeytin ve zeytin yağı her öğünde tüketilmesi gereken gıdaların başında gelmektedir. Kemik sağlığını da koruma özelliği olan zeytin ve zeytinyağı küçük çocukların kemik gelişimleri için ve yaşı ilerlemiş kişilerin kemik erimesini azaltmak için tüketilmesi gereken gıdaların başında gelmektedir.

Zeytin Yaşlanmayı Yavaşlatır

Yapılan araştırmalara göre zeytinin yaşlanmayı yavaşlattığı keşfedilmiştir. Zeytin ağaçları 2 bin yıla kadar yaşayabilen ağaçlar olarak ölümsüz ağaç olarak tanınmaktadır. Ülkemizde Ege bölgesinde ve Akdeniz bölgesinde yetiştirilen zeytin içeriğinde bulunan selenyum, potasyum, bakır, demir, kalsiyum ve besin lifleri nedeni ile cildi diri tutmaktadır.

Zeytinyağından yapılan cilt maskeleri cilde parlaklık sağlarken, her sabah düzenli olarak içilen bir yemek kaşığı kadar zeytinyağı saçların daha parlak olmasını sağlarken, cilt üzerindeki lekelerin giderilmesini de sağlamaktadır. Cilde parlaklık vermesi ve saçların daha parlak olmasını sağlayabilmek için çok tuzlu olan zeytinlerin tercih edilmemesi gereklidir. Düzenli olarak zeytin ve zeytinyağı tüketimi bağırsak hareketlerinin hızlanmasını da sağlamaktadır.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir